+48 885638818

Gruszka, jabłko czy waza? A może endomorfik, mezomorfik lub ektomorfik?

 

Mówi się, że dobór ubrań wiszących w naszej szafie powinien być podyktowany z jednej strony obowiązującą modą i indywidualnymi preferencjami, a typem sylwetki z drugiej. W końcu tzw. klepsydra podkreślać będzie inne części ciała niż waza czy gruszka. No właśnie, tylko o co tak naprawdę chodzi z tymi typami sylwetki?

Kolorowe pisma dla kobiet i blogi modowe od lat rozpisują się na temat sylwetki kobiety, która powinna wpasowywać się w figurę geometryczną lub owoc. Każdemu typowi towarzyszy obszerny opis co powinna nosić kobieta o danych kształtach a czego unikać. I tak Internet radzi, by walec zwany też wazą lub cegłą podkreślał atuty kobiecości tj. talię, biust i biodra, klepsydra – talię a gruszka zrównoważyła duży dół, szerokimi górami. Problem powstaje w momencie, kiedy przeciętna czytelniczka usiłuje dopasować swoje krągłości do tych, pokazanych na obrazku. Jak dopasować się do kształtu owocu lub figury geometrycznej, skoro ciało człowieka składa się tak wielu powierzchni i odrębnych figur? Nosić tuniki z długim rękawem by ukryć mocne i rozbudowane ramiona? Czy może lepiej zwiewne bluzki? Okazuje się, że problem współczesnych kobiet nie jest nowością. Lekarze, styliści i artyści od lat zastanawiają się – jak skategoryzować sylwetkę człowieka i zidentyfikować jej powtarzalny wzór. Już 450 lat przed naszą erą, Hipokrates dokonał podziału ludzi na tych o szczupłej i tych o krępej budowie ciała. Jedną z alternatywnych typologii ludzkich sylwetek, która staje się ostatnio coraz modniejsza jest podział na ektomorfika, mezomorfika i endomorfika.

Cechami charakterystycznymi dla endomorfika jest krągła budowa ciała, skutkująca nadmiarem tkanki tłuszczowej.  Jest to również typowa sylwetka budowy kobiety. Mezomorfik natomiast charakteryzuje się barczystymi ramionami, szeroką klatką piersiową  -  znacznie szerszą od talii, silnie rozwiniętymi mięśniami – szczególnie łydek i przedramion. Ektomorfik ma delikatną budowę ciała, wręcz kruchą. Ma wąskie barki i długie kończyny, często też wyjątkowo długą szyję i palce u dłoni. Co ciekawe, do niniejszej typologii oprócz cech fizycznych, dodano cechy psychiczne – i tak endomorfik to osoba o urzekającej osobowości, towarzyska i pogodna, mezomorfik jest odważny stanowczy i uparty, a ektomorfik to typowy nadwrażliwiec, który charakteryzuje się dużą pomysłowością i kreatywnością.

Mała czarna sukienka

Niezależnie czy jest się ekto, mezo czy endo – morfikiem, gruszką, wazą czy klesydrą – najważniejsze, żeby zaakceptować swój kształt ciała i dobierać ubrania do swojej sylwetki, którą na co dzień widzimy w lustrze. W szafie kobiety każdej bez względu na typ sylwetki powinna obowiązkowo się znaleźć mała czarna sukienka, odpowiednio dopasowany zestaw do pracy oraz garderoba codzienna.